O wpływie diety na samopoczucie człowieka i wyniki jego badań mówi się od dawna. Jeszcze kilka lat temu nie kojarzono jednak diety z zestawem racjonalnych zachowań i filozofią całego życia, a wyłącznie z reżimem polegającym na ograniczaniu konkretnych składników pokarmowych. Dopiero od niedawna promuje się dietę jako element holistycznego spojrzenia na życie człowieka – powiedzenie jesteś tym, co jesz, stało się wyjątkowo aktualne.
W dobie wysoko przetworzonej i złej żywności nie tylko samo przejadanie się, ale także używane bardzo niskiej jakości substytutów dla pełnowartościowych produktów – stało się prawdziwym przekleństwem dobrze zarabiających i rozwiniętych społeczeństw.
Wraz z niezdrową żywnością pojawia się zerowa aktywność fizyczna, brak siły i motywacji do pracy nad sobą, a ostatecznie także powiązane choroby jak miażdżyca i otyłość. Dlatego zaczyna się promować dietę jako sposób na życie, formę zupełnie innego spojrzenia na otaczający świat – wyzbycie się tego, co proste, szybkie i przyjemne, na rzecz wolniejszego, ale pełniejszego i harmonicznego życia.